fbpx
Advanced Search

Kościół św. Augustyna

Hřbitovní 674,
Favorite
Your search results

Overview

  • Updated On:
  • June 5, 2019

Opis

Klasztor augustianów we Vrchlabí ufundował w 1705 roku ród Morzinów. Budowano go stosunkowo długo – prace zakończono dopiero w 1725 r. Budowę rozpoczął Maximilian Morzin, a głównym architektem i jednocześnie wykonawcą był Adam Auer. W 1706 roku Maximilian nieoczekiwanie zmarł, a cały majątek wraz z rozpoczętą budową przeszedł w ręce jego brata Wacława, dzięki któremu w 1725 roku klasztor dokończono. 27 września 1733 roku kralowohradecki biskup Mauritius (Maurycjusz Adolf Karol), konsekrował przyklasztorny kościół, nadając mu wezwanie św. Augustyna.

Podstawą reguły zakonu augustianów-pustelników jest nauka żyjącego w III i IV wieku w Afryce św. Augustyna z Hippony. Augustianie do dziś należą do zakonów o najściślejszej regule. Do ich podstawowych zasad należy życie w ubóstwie i pokorze, jedność serca i wzajemny szacunek.

Augustianie we Vrchlabí uprawiali przyklasztorny ogród, mieli własną aptekę, udostępnianą również ludności, i bibliotekę. Mimo to uzależnieni byli od darów finansowych Morzinów. Zajmowali się też nauczaniem religii w górskich szkołach oraz odprawianiem mszy w górach. Ubiór augustianów to czarny habit z kapturem i rzemiennym pasem, symbolem jest płonące serce przebite strzałą. Augustianie działali we Vrchlabí aż do 1950 roku, kiedy to zostali internowani, a klasztor skonfiskowały władze komunistyczne. Dziś w poklasztornym obiekcie ma siedzibę Muzeum Karkonoskie czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego.

Kościół św. Augustyna wybudowano i wyposażono w stylu barokowym, tylko ołtarz główny ma cechy architektury rokokowej. Wewnątrz kościół wraz ze sprzętami oraz architekturą i podziałem nawy kościelnej, sprawia bardzo harmonijne, jednolite stylowo i emocjonalnie wrażenie. Wyróżniające się malowidła stropowe, przedstawiające sceny z życia i legend o św. Augustynie, stworzyli vrchlabscy zakonnicy: Ignacy i Gottfried Tauchmannowie.

Address: Hřbitovní 674
City:
State/County:
Country: Czech Republic
Open In Google Maps
Property Id : 1431

Contact Me

Schedule a showing?
Call WhatsApp

Property Reviews

You need to login in order to post a review

Similar Listings

Karkonoska bajkowa szopka

Karkonoską bajkową szopkę, którą w ciągu 8 miesięcy pracy stworzył snycerz Pavel Tryzna z [more]
Karkonoską bajkową szopkę, którą w ciągu 8 miesięcy pracy stworzył snycerz Pavel Tryzna z grupy ŘEZBÁŘI K 106, podz [more]

Szkółka narciarska i snowboardowa SKILENKA

Według aktualnego cenika
Szkoła narciarska i snowboardowa SKILENKA nauczy Państwa doskonale jeździć na nartach, zje [more]
Szkoła narciarska i snowboardowa SKILENKA nauczy Państwa doskonale jeździć na nartach, zjeżdżać na snowboardzie lub [more]

Compare Listings