fbpx

Advanced Search
Your search results

Janské Lázně

Jańskie Łaźnie są znanym w świecie miastem uzdrowiskowym a jednocześnie drugim najwyżej ocenianym ośrodkiem narciarskim w Republice Czeskiej.

Są jedynym czeskim uzdrowiskiem na czeskiej stronie Karkonoszy.

Dla porównania w sąsiedniej Polsce – na Dolnym Śląsku znajduje się 12 miejscowości uzdrowiskowych.

Spokojne miasteczko z nietuzinkową historią leży u podnóża Czarnej Góry (Černa hora 1299 m n.p.m.), na wierzchołek której z samego miasta prowadzi kabinowa kolejka linowa. Dzięki nowym kolejkom linowym, wyciągom i trasom biegowym miasto stało się renomowanym ośrodkiem sportowo-rekreacyjnym oraz idealnym punktem wyjściowym do najwyższych czeskich gór Karkonoszy, w zimie dla narciarzy a w lecie dla turystów pieszych i rowerowych.

 

Uzdrowisko Jańskie Łaźnie (Janské Lázně) to uzdrowisko, na ternie którego znajduje się sanatorium dziecięce specjalizujące się w leczeniu dzieci z chorobą Heinego-Medina. Opiekę medyczną znajdą tutaj także osoby z chorobami mięśni, układu nerwowego, a także pacjenci onkologiczni.
Uzdrowisko Jańskie Łaźnie – właściwości lecznicze
W uzdrowisku Jańskie Łaźnie jest czyste, górskie powietrze, jednak jest ono jedynie elementem wspierającym kurację. W leczeniu stosuje się tutejsze wody termalne, o temperaturze około 28 st. C, wodorowęglanowo-wapniowo-sodowe. Jak głosi legenda, zostały one odkryte już w 1006 roku. Pierwsze pewne informacje na ich temat pochodzą z XV wieku. Wówczas Zilvar ze Silbersteinu, właściciel ziem, na których leżą źródła, wybudował małe uzdrowisko dla swojej rodziny. W XVII wieku kurort został rozbudowany, a w1881 roku uzdrowisko zyskało prawa miejskie. Jednak złoty okres funkcjonowania uzdrowiska przypada na lata międzywojenne, gdy wybudowano m.in. kolejkę na Czarną Górę i sanatorium dziecięce specjalizujące się w leczeniu choroby Heinego-Medina. Leczenie chorób układu ruchu do dziś jest główną specjalizacją i chlubą uzdrowiska. Obecnie bije tu około 30 źródeł, a najsłynniejsze z nich to  Źródło “Jana” i “Czarne”.

Oferty w regionie Janské Lázně – kliknij

Compare Listings