fbpx
Advanced Search

Zamek Valdštejn

Hrad Valdštejn, Kadeřavec 18, 511 22 ,

Overview

  • Updated On:
  • 25/04/2019

Opis

Zamek Valdštejn

Historia zamku

Valdštejn został zbudowany  około 1260 roku przez  Jaroslava z Hruštic z rodu Markvarticów, przodków panów z Valdštejna (von Wallenstein). W rękach Valdštejnów pozostał zamek do 1380 roku, a następnie jego właścicielami, aż do początku wojen husyckich, byli panowie z Vartenberka.
Zajęcie zamku przez husytów, rycerzy rabusiów, częste zmiany właścicieli w XV wieku stały się przyczyną rozdzielenia pierwotnego zamku, rozciągającego się na skalnym grzebieniu , na zamki dwa.

W tylnej części oddzielił się tzw. typowy zamek skalny ze skomplikowanym wejściem od dołu na szczyt platformy skalnej.

 

Czasy Katarzyny ze Strážnice a ze Štítar, kochanki Hynka, syna króla Jerzego z Podiebradów (Jiřího z Poděbrad), pod koniec XV wieku zakończyły rezydencjalną funkcję zamku. Valdštejn został porzucony przez swoich właścicieli.

 

Wypalony i zrujnowany zamek odzyskał swoją dawną  świetność ponownie dzięki rodzinie Valdštejn (von Wallenstein). Od  czasów Albrechta z Valdštejna (von Wallenstein) był w posiadaniu rodziny przez następnych 200 lat. W XVIII wieku  wybudowano tu niecodzienne miejsce pielgrzymek z wyjątkową atmosferą w starych ruinach siedziby rodowej, w otoczeniu  lasów i skał.

Wysiłki te kontynuowali również nowi właściciele Lexowie z Aehrenthalu, w pierwszej połowie XIX w. Powiązali okolicę siecią szlaków turystycznych, wybudowali punkty widokowe, uzdrowisko Sedmihorky. Udostępnili (jako jeden z pierwszych zabytków u nas) zamek Valdštejn, który  poprzez przebudowę w stylu romantycznym stał się ciekawostką z historyczną atmosferą.

 

Obecnie zamek Valdštejn jest własnością Miasta Turnov. Zamek odwiedza rocznie około 60 000

Zwiedzanie zamku

 

Do bramy wejściowej prowadzi kamienny most zdobiony barokowymi rzeźbami czeskich patronów. Są to kopie posągów kosmonoskich Jelínků, które zostały stworzone przez lokalnego rzeźbiarza akademickiego  Jiřího Nováka. Za bramą wejściową znajduje się pierwszy dziedziniec zamkowy. Pod dziedzińcem tym mieszczą  się, otwarte dla zwiedzających, podziemia, z kolekcją znalezisk archeologicznych z  zamku i wystawą poświęconą skałom piaskowcowym  – fenomenowi Czeskiego Raju. Na pierwszym dziedzińcu znajduje się również mała kaplica z rzekomym portretem poety Karla Hynka Máchy.

 

Za drugim mostem, również zdobionym rzeźbami, stoi klasycystyczny budynek. Dla zwiedzających przygotowano  tu wystawę na pierwszym piętrze – Salę Reprezentacyjną i salonik z galerią portretów ostatnich właścicieli Lexów z Aehrenthalu.

 

Na drugim dziedzińcu znajduje się kaplica św. Jana  Nepomucena, która od XVIII wieku jest z daleka widoczną  dominantą zamku. Wewnątrz kaplicy  znalazły swoje miejsce oryginalne elementy rzeźbiarskiej dekoracji  mostów. W zakrystii przygotowano wystawę, która ma zapoznać zwiedzających z życiem i działalnością tutejszego pustelnika i kompozytora Václava Karla Holána Rovenského. Na uwagę zasługuję również lochy, przypadkowo odkryte podczas remontu obiektu.

 

Z drugiego dziedzińca,  romantyczne schody prowadzą zwiedzających na taras i do najstarszej części zamku. Pod tarasem znajduje się sala bilardowa, w której przygotowano wystawę modeli zamków i pałaców Czeskiego Raju. Modele tych zabytkowych budynków  mogą się stać inspiracją do następnych wycieczek po Czeskim Raju.

 

Na trzecim bloku skalnym znajdziemy ciekawe ślady czasów średniowiecza. Skalne sklepienia, średniowieczna chłodnia zamkowa, ruiny otoczone nierównymi , małymi dziedzińcami i stuletnimi  sosnami, tworzą romantyczną scenerię miejsca. Podczas prac budowlanych w XIX wieku powstał,  w tylnej części zamku, punkt widokowy na ruiny zamku Trosky i pobliskie skalne miasto. Naszych gości  zainteresuje także zwiedzanie romantycznego pałacu, którego istotnym elementem jest  średniowieczny zamek  panów z Valdštejna (von Wallenstein).

 

Schody  do podziemia i zamurowana furtka prowadząca do trzeciego bloku skalnego są pozostałościami wejścia i systemu obronnego „zamku skalnego“  z XV wieku. Na trzecim bloku skalnym znajdują się średniowieczne pozostałości zamku. Sklepienia skalne, średniowieczna chłodnia  zamkowa, ruiny otoczone nierównymi, małymi dziedzińcami i stuletnimi sosnami, tworzą romantyczną scenerię miejsca. Podczas prac budowlanych w XIX wieku  powstał,  w tylnej części zamku,  punkt widokowy na ruiny zamku Trosky i niedalekie skalne miasto. Dla zwiedzających przygotowano wystawy w romantycznym pałacu, wybudowanym na średniowiecznym zamku panów z Valdštejna (von Wallenstein).

Zamek Valdštejn oferuje swoim gościom wiele atrakcji. Różnorodność jest główną cechą zamku, który kształtowały wieki. Niezwykłe skały, na których powstał otoczony lasami zamek, cicha pokora zabytku w krajobrazie i wspaniałe widoki potęgują wrażenia.

Zwiedzanie zamku często łączy się z wycieczkami do niedalekiego skalnego miasta Hruboskalsko. Czeski Raj oferuje turystom wyjątkowe połączenie piękna natury i niezwykłej liczby zabytków, zamków i pałaców, skoncentrowanych na bardzo małym obszarze.

strony www
facebook

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Write a Review

Address: Hrad Valdštejn, Kadeřavec 18, 511 22
City:
State/County:
Country: Czech Republic
Open In Google Maps
Property Id : 2404
strony www: hrad-valdstejn.cz/pl
Telefon: +420 739 014 104, +420 733 565 254

Contact Me

Call WhatsApp

Property Reviews

You need to login in order to post a review

Similar Listings

30
Muzeum Czeskiego Raju

Muzeum Czeskiego Raju

Według aktualnego cenika
Unikalne ekspozycje są poświęcone kamieniom szlachetnym i biżuterii. Uzupełnia je dział ar ...

Galeria Granát

free
Ekspozycja dotycząca wyrobów spółdzielni artystycznej Granát Turnov zawdzięcza swoje powst ...

Pałac Svijany

wedlug aktualnego cenika
W Czeskim Raju udostępniono dla turystów po gruntownej rekonstrukcji następny zabytek, któ ...
11
Park rozrywki Šťastná země

Park rozrywki Šťastná země

Według aktualnego cennika
W samym sercu Czeskiego Raju, między potężnym zamkiem Hruba Skala a twierdzą Trosky znajdu ...

Compare Listings

Kuba Czech – Twój przewodnik