Overview
- Updated On:
- 25/04/2019
Opis
Zamek Valdštejn
Historia zamku
W tylnej części oddzielił się tzw. typowy zamek skalny ze skomplikowanym wejściem od dołu na szczyt platformy skalnej.
Czasy Katarzyny ze Strážnice a ze Štítar, kochanki Hynka, syna króla Jerzego z Podiebradów (Jiřího z Poděbrad), pod koniec XV wieku zakończyły rezydencjalną funkcję zamku. Valdštejn został porzucony przez swoich właścicieli.
Wypalony i zrujnowany zamek odzyskał swoją dawną świetność ponownie dzięki rodzinie Valdštejn (von Wallenstein). Od czasów Albrechta z Valdštejna (von Wallenstein) był w posiadaniu rodziny przez następnych 200 lat. W XVIII wieku wybudowano tu niecodzienne miejsce pielgrzymek z wyjątkową atmosferą w starych ruinach siedziby rodowej, w otoczeniu lasów i skał.
Wysiłki te kontynuowali również nowi właściciele Lexowie z Aehrenthalu, w pierwszej połowie XIX w. Powiązali okolicę siecią szlaków turystycznych, wybudowali punkty widokowe, uzdrowisko Sedmihorky. Udostępnili (jako jeden z pierwszych zabytków u nas) zamek Valdštejn, który poprzez przebudowę w stylu romantycznym stał się ciekawostką z historyczną atmosferą.
Obecnie zamek Valdštejn jest własnością Miasta Turnov. Zamek odwiedza rocznie około 60 000
Zwiedzanie zamku
Do bramy wejściowej prowadzi kamienny most zdobiony barokowymi rzeźbami czeskich patronów. Są to kopie posągów kosmonoskich Jelínků, które zostały stworzone przez lokalnego rzeźbiarza akademickiego Jiřího Nováka. Za bramą wejściową znajduje się pierwszy dziedziniec zamkowy. Pod dziedzińcem tym mieszczą się, otwarte dla zwiedzających, podziemia, z kolekcją znalezisk archeologicznych z zamku i wystawą poświęconą skałom piaskowcowym – fenomenowi Czeskiego Raju. Na pierwszym dziedzińcu znajduje się również mała kaplica z rzekomym portretem poety Karla Hynka Máchy.
Za drugim mostem, również zdobionym rzeźbami, stoi klasycystyczny budynek. Dla zwiedzających przygotowano tu wystawę na pierwszym piętrze – Salę Reprezentacyjną i salonik z galerią portretów ostatnich właścicieli Lexów z Aehrenthalu.
Na drugim dziedzińcu znajduje się kaplica św. Jana Nepomucena, która od XVIII wieku jest z daleka widoczną dominantą zamku. Wewnątrz kaplicy znalazły swoje miejsce oryginalne elementy rzeźbiarskiej dekoracji mostów. W zakrystii przygotowano wystawę, która ma zapoznać zwiedzających z życiem i działalnością tutejszego pustelnika i kompozytora Václava Karla Holána Rovenského. Na uwagę zasługuję również lochy, przypadkowo odkryte podczas remontu obiektu.
Z drugiego dziedzińca, romantyczne schody prowadzą zwiedzających na taras i do najstarszej części zamku. Pod tarasem znajduje się sala bilardowa, w której przygotowano wystawę modeli zamków i pałaców Czeskiego Raju. Modele tych zabytkowych budynków mogą się stać inspiracją do następnych wycieczek po Czeskim Raju.
Na trzecim bloku skalnym znajdziemy ciekawe ślady czasów średniowiecza. Skalne sklepienia, średniowieczna chłodnia zamkowa, ruiny otoczone nierównymi , małymi dziedzińcami i stuletnimi sosnami, tworzą romantyczną scenerię miejsca. Podczas prac budowlanych w XIX wieku powstał, w tylnej części zamku, punkt widokowy na ruiny zamku Trosky i pobliskie skalne miasto. Naszych gości zainteresuje także zwiedzanie romantycznego pałacu, którego istotnym elementem jest średniowieczny zamek panów z Valdštejna (von Wallenstein).
Schody do podziemia i zamurowana furtka prowadząca do trzeciego bloku skalnego są pozostałościami wejścia i systemu obronnego „zamku skalnego“ z XV wieku. Na trzecim bloku skalnym znajdują się średniowieczne pozostałości zamku. Sklepienia skalne, średniowieczna chłodnia zamkowa, ruiny otoczone nierównymi, małymi dziedzińcami i stuletnimi sosnami, tworzą romantyczną scenerię miejsca. Podczas prac budowlanych w XIX wieku powstał, w tylnej części zamku, punkt widokowy na ruiny zamku Trosky i niedalekie skalne miasto. Dla zwiedzających przygotowano wystawy w romantycznym pałacu, wybudowanym na średniowiecznym zamku panów z Valdštejna (von Wallenstein).
Zamek Valdštejn oferuje swoim gościom wiele atrakcji. Różnorodność jest główną cechą zamku, który kształtowały wieki. Niezwykłe skały, na których powstał otoczony lasami zamek, cicha pokora zabytku w krajobrazie i wspaniałe widoki potęgują wrażenia.
Zwiedzanie zamku często łączy się z wycieczkami do niedalekiego skalnego miasta Hruboskalsko. Czeski Raj oferuje turystom wyjątkowe połączenie piękna natury i niezwykłej liczby zabytków, zamków i pałaców, skoncentrowanych na bardzo małym obszarze.