fbpx
Advanced Search

Trasy skiturowe w Karkonoszach

Overview

  • Updated On:
  • 08/01/2020

Opis

W efekcie współpracy władz czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (Správa Krkonošského národního parku), czeskiego pogotowia górskiego (Horská služba) oraz Czeskiego Związku Przewodników Górskich (Česká asociace horských vůdců) w Karkonoszach zostało otwartych osiem tras skiturowych, prowadzących głównie po szlakach turystycznych, ale także poza nimi. Znajdziemy je w okolicy Pecu pod Śnieżką, Szpindlerowego Młyna i Rokytnic nad Izerą.

Trasy skiturowe to trasy okrężne dla skialpinistów. Trasy można łączyć z pozostałymi oznakowanymi trasami i szlakami oraz niezalesionymi obszarami w III i II strefie parku narodowego. Trzeba tylko zwrócić uwagę na to, że na większości niżej wymienionych tras można natrafić na niebezpieczne partie, a przy niesprzyjającej pogodzie pozornie łatwa wycieczka może zmienić się w walkę o życie. Trasy nie są zabezpieczone!

Duża część poniższych tras nie jest oznakowana w terenie za pomocą tyczek, czy znaków turystycznych, a niektóre odcinki w pewnych warunkach pogodowych są trudne pod względem orientacji. Należy więc dobrze rozważyć własne możliwości i siły.

Prosimy o trzymanie się tras, nie zjeżdżanie poza nimi i ostrożność w stosunku do okolicznej przyrody! Przed każdą wycieczką należy też sprawdzić aktualne informacje lawinowe na www.hscr.cz lub pod nr tel. +420 602 448 338.

SZPINDLEROWY MŁYN I OKOLICE:

TRASA 1

Svatý Petr – trasą zjazdową Stoh A (zalecamy raki) – niebieskim. Droga zboczem Stohu – bardzo zdradliwy odcinek – (Klínová cesta) – Klínové boudy – zielonym do Chalupy na Rozcestí – następnie czerwonym do Výrovki – zielonym przez Dlouhý důl – Svatý Petr.

TRASA 2

Martinova bouda – zielonym do Labskiej boudy – niebieskim w dolinę Labský důl – przez Labský důl niebieskim do Dvorskiego potoku – koło drewnianego domku ścieżką podejście do Patejdlovej boudy (wąska ścieżka – odcinek raczej do podchodzenia pod górę) – zielonym do Martinovej boudy.

TRASA 3

Szpindlerowy Młyn – żółtym drogą Dřevařska cesta – schronisko Bouda U Bílého Labe – niebieskim (Weberova cesta) doliną Białej Łaby – pod koniec odbicie z niebieskiego szlaku w stronę Białej Łaby, przejście przez Łabę i wzdłuż rzeki lewą stroną (z punktu widzenia pod prąd) – Luční bouda – czerwonym drogą Stara Bucharova cesta do żlebu Tetřeví žlab (stromy odcinek, strefa odrywania się lawin) – prowadzącą po poziomicy drogą zwózkową w dolinę Hrazený důl (trzymać się trasy, nie skracać sobie jej, są tam sadzonki!) – przez żleb wzdłuż Hrazenego potoku (koniecznym warunkiem jest co najmniej 30 cm śniegu) – Dlouhý důl – zielonym do Sv. Petra.

TRASA 4

Medvědí koleno – zielonym do Medvědí boudy – żółtym w kierunku Brádlerovych boud – niebieskim w kierunku Ptačí kameny – niecały 1 km ścieżką pod Moravską boudę – zjazd żółtym do Davidovej boudy – drogą Školní cesta niebieskim albo do Medvědí boudy i zielonym do rozdroża Medvědí koleno albo ukośnie pod górę 150 m podejście do Brádlerovych boud (uwaga na obszar Medvědí potoku – obsuwanie śniegu, lawina).

PEC POD ŚNIEŻKĄ I OKOLICE

TRASA 5

Pec pod Śnieżką – czerwonym wejście w Modrý důl – zimowa tyczkowana trasa przez Modrý důl do Výrovki (przekraczamy potężny tor lawinowy, a przede wszystkim pod koniec możemy mieć problemy z orientacją – zawiane tyczki) – zielonym przez Richterovy Boudy zjazd – Pec pod Śnieżką (wariant z odbiciem na czerwony na rozdroże U Richterových bud do wąskiej doliny Zelený důl na czerwony drogą Železna stezka).

TRASA 6

Pec pod Śnieżką – niebieskim w dolinę Obří důl – na przełęcz pod byłym schroniskiem Obří bouda – czerwonym przez szczyt Śnieżki – w dół żółtym do górnej stacji kolejki linowej na Růžovej horze – duktem pod kolejką – dolna stacja kolejki – przy zjeździe: dalej żółtym albo niebieskim i do Peca albo przez łąki enklaw Větrník i Karlův vrch i nieoznakowanej drodze do Velkiej Úpy. Bezpieczny wariant to też Růžohorky – zielony i żółty szlak – górna stacja Boboliftu – trasą zjazdową w dół do V. Úpy.

ROKYTNICE NAD IZERĄ I OKOLICE

TRASA 7

Rokytnice nad Jizerou – wzdłuż potoku w Liščí Doupě (trzymać się trasy, nie wjeżdżać do lasu) – wjazd na żółty szlak (droga Vlčí cesta) – droga Okružní cesta – zjazd duktem U Vlka (trzymać się trasy, nie wjeżdżać do lasu) – Vrata – wjazd na trasy KČT.

TRASA 8

Hoření Domky – podejście niebieską trasą zjazdową – dalej niebieskim na rozdroże Zadní Plech – żółtym na rozdroże Krakonošova snídane – niebieskim (drogą Harrachova cesta) podejście na rozdroże U Čtyř pánů – zielonym (drogą Česka cesta) – Růženčina zahrádka – czerwonym na przełęcz Kotelské sedlo – wariant 1: otyczkowana trasa – Lysá hora – trasami zjazdowymi zjazd do Rokytnic nad Izerą, wariant 2: czerwonym zjazd na Dvoračky, stąd zjazd oznakowanymi szlakami do Rokytnic nad Izerą.

TRASY SKITUROWE V KARKONOSZACH

0 Reviews ( 0 out of 0 )

Write a Review

State/County:
Country: Czech Republic
Open In Google Maps
Property Id : 3344

Property Reviews

You need to login in order to post a review

Similar Listings

Penzion Topas

W zależności od oferty
Pensjonat Topas położony jest w ośrodku narciarskim Pec pod Śnieżką, na wzgórzu, bezpośred ...

Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne od 3 km powyżej, macie okazję powiązać ze szlakami spacerowymi i skorzy ...

Ścieżka w koronach drzew Karkonosze

190 Kč dzieci
Ścieżka w koronach drzew znajduje się w sercu majestatycznych lasów Karkonoskiego Parku N ...

SkiResort Černá Hora – Pec

Według aktualnego cenika
SkiResort ČERNÁ HORA – PEC to największy ośrodek narciarski w Republice Czeskiej, w którym ...

Compare Listings